MooBella Case Study Essay

Published: 2020-01-13 21:11:20
282 words
2 pages
printer Print
essay essay

Category: Computer

Type of paper: Essay

This essay has been submitted by a student. This is not an example of the work written by our professional essay writers.

Hey! We can write a custom essay for you.

All possible types of assignments. Written by academics

GET MY ESSAY
1. What categories of costs would you expect to see in a list of MooBella start-up costs?

The categories of costs I would expect to see in a list of MooBella start-up costs are:
Owners salary
Employee wages and benefits
Computers, internet, telephone, and other technology
Promotion, advertising, web site hosting
Professional services

Insurance
Debt service
Taxes
Maintenance
Legal/accounting fees
Supplies

2. It took nearly 20 years from idea to market for MooBella. Clearly, it had a long development and start-up period. Reflect on the emotional and other nonmonetary factors that were likely involved for Bruce Ginsberg.

MooBella was a seemingly simple concept that was technically complex and cost nearly $85 million in investment capital. Ginsberg was faced with many challenges with the research, development and start-up processes. The machines themselves were very costly, costing approximately $40,000 per machine, and it took 5 years to develop the computer portion alone.

3. What was the mix of funds used by MooBella to get started?

Some of the start-up funding included:
Saturn Asset Management$25 million in equity (2000-2005)
Inventages (Swiss venture firm)$15 million in 2007 and $18 million in 2009
Bruce Ginsberg$1 million
W Health LP$9 million (November 2010)
Debt$17.5 million in high-interest loans and convertible notes

4. What are the start-up costs that you would expect to encounter if you were a company that purchased a MooBella machine?

I would expect the cost of buying the machine itself, the supplies for the ice cream the machine dispenses, taxes, maintenance, if I buy multiple machines for different locations and hire people to refill and maintain them then employee wages, and debt if I cannot pay out of pocket.

Warning! This essay is not original. Get 100% unique essay within 45 seconds!

GET UNIQUE ESSAY

We can write your paper just for 11.99$

i want to copy...

This essay has been submitted by a student and contain not unique content

People also read